Skip to content

Qkids ile Okul Öncesi Dil Eğitimi nasıl?

Written by

qkidsadmin

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminin 4-6 Yaşa Faydası

İngilizce öğrenmek birçok insan için gereksinimdir, belli bir yaşta kolaylıkla yabancı dil öğrenilebilir. Ancak küçük yaşta İngilizce öğrenmenin avantajları çok daha fazladır. Küçük yaşta öğrenilen İngilizce okul döneminde ve gelecekteki kariyer planlarında fırsat sağlar. Yetişkin bir insanın göre çocuğun İngilizce öğrenmesi çok daha kolaydır. Henüz utanma duygusu gelişmeyen çocuk bir yetişkin gibi yanlış konuşmaktan ve kelimeleri yanlış telaffuz etmekten çekinmez duyduğunu cesurca tekrarlar. Algıları daha açık olduğundan çocuklar için İngilizce dolayı öğrenme sürecidir daha hızlı gerçekleşir. Okul öncesi İngilizce eğitiminin 4-6 yaşa faydası oldukça fazladır.

İdeal Yaş Grubu

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri çocukların yabancı dil öğrenme konusunda en ideal yaşın 3 aydan sonra başladığını belirtmektedir. Konuşmaya başlayan çocuk öğrendiği kelimeleri kullanır öğrenilen kelimelerin belleklerindeki kalıcılık oranı yüksek olur.

Yeni bir yabancı dil öğrenmek farklı kültürleri ve farklı coğrafyaları anlamalarını destekler. Erken yaşta İngilizce öğrenen bir çocuk kendi yaşadığı dünya dışında farklı bir kültür, fikir ve inanç bütününü de tanır. Çocuğun kendinden farklı düşünceleri öğrenmesi ufkunun genişlemesini ve dünyayı daha iyi anlayarak yorumlamasını destekler.

Hızlı Öğrenir

Uzmanlara göre okul öncesi İngilizce öğrenen çocukların eğitim hayatlarının devamında başarı oranı çok daha yüksektir. Sadece ana dilini bilen çocuk ile yabancı dil bilen çocuk arasındaki fark önemli bir boyuttadır. İkinci bir dil bilen çocuk hızlı öğrenir, konular arasında ilişkiyi daha kısa sürede kurabilir.

Yabancı dil öğrenmek hafızayı güçlendirir ve dinleme becerileri artar bu da çocuğun derste başarı oranını yükseltir. Farklı dilleri konuşan insanlarla iletişim halinde olmak çocuğun kendisini ifade edebilmesini ve karşısındakini anlayabilmesinden kaynaklı olarak özgüven elde etmesini sağlar. Anladığı ve kendisini anlayan insanlar ile kurduğu iletişimde oluşturulan bu özgüven üzerine inşa edilir.

Özgüven Kazanır

Özgüvene sahip olan çocuk fikirlerini söylemekten çekinmez, konuşmaktan korkmaz. Böylelikle mutlu bir çocuk olarak yetişmesine katkı sağlanır. İngilizce öğrenen çocuk;

  •  Farklı bakış açıları yakalar;
  •  Yabancı dili eğlenerek öğrenir;
  •  Okul döneminde başarı oranı artar;
  •  Matematiksel ve bilimsel kabiliyeti gelişir;
  •  Özgüvenin artması desteklidir;
  •  Kültür anlayışı genişler;
  •  Düşündüklerini söylemekten ve konuşmaktan çekinmez.

İletişim Becerileri Artar

Küçük yaşta yabancı dil eğitimi alan çocuk karmaşık problemleri çok daha kolay çözebilir. Birden fazla dil bilen çocuğun yaşıtlarına göre çok iyi performans gösterdiği ortaya çıkmıştır.

4 ile 6 yaş arasında İngilizce öğrenen çocuklarda akademik hayatta da başarı oranı daha yüksektir. Hem ülkemizde hem de yurtdışında yabancı dil ağırlıklı eğitim veren üniversitelere girme oranları çok daha fazladır. İki dil bilen çocuk anadilinde okuduğunu daha kolay anlar, iletişim becerileri artar.

Kariyer Planlamasında Etkilidir

Kariyer seçimlerinde küçük yaşta İngilizce öğrenmenin avantajını yaşar. Çocuğun İngilizceyi erken yaşta kalıcı ve eğlenceli şekilde öğrenebilmesi için onların dilinden anlayan bir eğitmenden destek almak gereklidir. İngilizce öğrenme platformu olan Qkids, etkileşimli sanal sınıf eğitimi ile çocuğun iletişim yolu kurarak öğrenmesini sağlar.

Canlı görüntülü görüşme, animasyonlu öğretim senaryoları, peer learning avantajları ile sistematik bir öğrenme yöntemi oluşturulur.  

4 Kişilik Canlı Sınıflarda Eğitim

TESOL sertifikasına sahip Kuzey Amerika’lı öğretmenler eşliğinde çocuklar Qkids ile İngilizce öğrenmekten zevk alır. 790 dersten oluşan online eğitim platformuna sahip olan Qkids’de 4 kişilik sınıflarda yapılır.

Akran eğitim ismi verilen bu eğitim yönteminde çocuk sosyalleşirken tatlı bir rekabet içerisine girer ve birbirini görerek derse daha fazla ilgi duyar.

Next article

Okul Öncesi İngilizce Eğitimi nasıl olmalı?

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir