Skip to content

İngilizce Çocuk Şarkıları

Written by

qkidsadmin

Qkids, çocuklar için İngilizce öğrenme aşamasında İngilizce çocuk şarkılarının önemi

Çocukların İngilizceyi severek ve eğlenerek öğrenmesinin yöntemi nedir?

Disiplin ve motivasyon aşılamak mı?

Dil öğrenme alışkanlıkları 6 yaş öncesinde çocuğunuza dil öğretme araçlarının ne şekilde sunulduğu ile oldukça ilgilidir. Bu aşamada çocuğunuza eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenmeyi oyunlaştırarak ve seveceği şarkılar eşliğinde gerçekleştirebilirseniz neticelerini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Çocuklar için İngilizce şarkılar neden iyi bir İngilizce öğrenme aracıdır?

Çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunulan teorik bilgilerin daha fazla akılda kalıcı olduğu bilimsel bir gerçektir. Çünkü çocuklar özellikle 6 yaş öncesinde gerçekleştirecekleri bütün öğrenme süreçlerinde düşündüğünüzden çok daha etkileyici bir kapasiteye sahiptirler fakat bu verimliliğin üst düzeyde gerçekleşmesi dikkatlerini bir noktaya doğrultabilmeleri ve bunu yaparken de sıkılmadan belirli bir süre devam ettirebilmelerine bağlıdır.

Çocuk şarkıları içerisinde; çocukların öncelikle öğrenmesi gereken kelimelere yer verilir ve bu kelimeler ilişkili görsel veya videolarla birlikte desteklenerek çocukların zihinlerine daha kolay yerleşir. Çocuk şarkılarında gündelik kelime kalıpları ve sıklıkla kullanılan cümlelere yer verilmesi eğlenceli bir öğrenme metodudur.

Çocukların kelimeleri doğru telaffuz edebilmeleri için de bol tekrarlar ve nakaratlara yer verilen şarkılar kelimelerin vurgulama ve farklı tonlamalarına yüklenen anlamlar dahil olmak üzere çocukların edinimi açısından önemli bir fonksiyona sahiptir.

İnsan beyni için geçerli olan ritmik melodilerin kolayca özümsenmesi durumu tabi ki küçük bireyler için de geçerlidir.

Çocuklar için İngilizce öğrenme aşamasında şarkılara ritmik tonlamalarla konuşlandırılmış çocuklara uygun kelimeler hiç farkına varmadan çocuğunuzun zihninde kalıcı bir yer edinir. Kısa bir zaman içerisinde öğrendiği yeni kelimeleri günlük konuşmalarında sizlerle de paylaştığını görmeye başlayacaksınız.

Çocuklar için şarkılar erken dönem duygusal gelişim aşamalarında ayrı bir öneme sahiptir, yetişkin bireylerde olduğu gibi çocukların da İngilizce öğrenme aşamasında şarkılarla ve eğlenceli oyunlarla ilişkisi oldukça güçlü ve derindir. Bu duygusal ilişki çocukların dinledikleri şarkılarda geçen kelimeleri daha kolay bir şekilde ezberlemeleri ve anlamlarını içselleştirmesine olanak tanır.

Şarkılar çocukların zevkle dinleyeceği ve sıkılmadan sonunu getirebilecekleri dil öğrenme araçları olarak düşünülebilir. Erken dönem çocukluk evresinde minik bireylere müzik dinleme alışkanlığı ölçülü bir şekilde kazandırıldığında çocuğunuz ayrıca müzik dinlemeyi de seveceklerdir bu sanata ilgisinin şekillenmesini de sağlayabilir.

Unutulmamalıdır ki!

Çocuklar için İngilizce öğrenme aşamasında İngilizce çocuk şarkıları dinlemek için çocuğunuz günlük alışkanlıklarından taviz vermek durumunda da kalmaz, uygun araçları temin ettiğinizde diğer fiziksel faaliyetlerinin yanı sıra İngilizce şarkılarda dinleyerek fayda elde etmesi oldukça kolaydır.

İngilizce öğrenme aşamasında çocuğunuz şarkılardan farklı bir kültür edinebilirler bu sebeple çocuğunuza dinleteceğiniz İngilizce şarkıların özenle seçildiğinden emin olmalısınız. Çocuk şarkılarının pedagojik formasyonu olan eğitmenler tarafından hazırlanması oldukça önemlidir.

Çocuk İngilizcesi semboller ve görsellerle başlayan bir serüvenin ardından zenginleşerek devam eden uzun bir öğrenme serüveniyle gelişir bu süreçte İngilizce şarkılara ilgi çekici animasyonlar ve görseller eşlik eder, bu görsellerin veya animasyonların çocuğunuzun yaşına uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir.

Hayali kahramanların özellikleri yaş itibariyle çocuğunuza yanlış örnek oluşturmamalı ona gerçek hayatla bağdaşmayacak referanslar vermemelidir. Bu çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için ayrıca öneme sahiptir. Ruhsal ve psikolojik gelişim süreçlerinin temellerinin şekillendiği bu dönemde çocuğa sunulan her bir argümanın ileri derecede öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğunuz hangi tip şarkılarla İngilizce öğrenmelidir?

İngilizce öğrenme aşamasında çocuğunuzun gerçekten hoşuna gidecek melodiler ve animasyonlara sahip şarkı seçimi önemlidir.  Bunun yanı sıra şarkıları üreten kaynağı yakından tanıyor olmanız da anlamlıdır zira birçok firma veya kaynak maalesef çocukları ürünlerini beğendirme veya ilerleyen süreçte kendilerine potansiyel müşteriler yaratmak adına çocuk şarkılarına bir takım unsurları yerleştirmekten kaçınmazlar.

Çocuklar için İngilizce şarkıların kolay bir dilde kurgulanmış olmasına dikkat edin, çocuklar temas ettikleri her unsura bir anlam yüklemeye çalışırlar ve o anda verdikleri anlamla zihin haritalarını oluştururlar bu sebeple çocuk şarkılarında zorlayıcı bir dil kullanımı uygun bulunmamaktadır.

İngilizce çocuk şarkılarının çok hızlı bir tempoda olmadığından emin olun, çocuğunuz takip etmekte zorlandığı şarkıyı dinlemekten keyif almayacaktır ve bu konuda tercihin yanlış olmasından ziyade yetersizliği kendisinde görecektir.

Çocuğunuza kesinlikle özgüven bunalımı yaşayacağı bir ortam hazırlamayın.

Previous article

Qkids seviyelendirilmiş ders içeriği

Next article

Eğitimde oyunlaştırma nasıl olmalı?

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir