Skip to content

Her Yaş İçin Farklı Eğitici Oyun nasıl olmalı ?

Written by

qkidsadmin

Eğitici Oyunlar, 4 yaşındaki bir çocuk kontrolünü arttırmış, daha meraklı, daha bağımsız ve birçok işini kendisi yapabilen çocuklar için ne kadar uygundur ?

Dikkat süreleri uzağından dolayı bir önceki yaşlarından farklı olarak çok daha fazla parçalardan oluşan şekilleri bir araya getirerek bütün bir şeklin oluşturulduğu oyuncaklar ile oynayabilirler. 4 yaş için eğitici oyunlar ile oynarken rahat bir şekilde parçaları döndürerek takabilirler hatta takla arttırarak sıralayabilirler. 

Sosyalleşmeyi Öğrenmesi Önemlidir

El ve göz koordinasyonu ile ince motor becerileri gelişmeye devam eden 4 yaş grubu çocuklar aynı zamanda basit dikey yapılar oluşturabilecek inşaat oyunları da oynayabilirler, çarpmadan ya da yıkmadan yapı inşa etmeye başlayabilirler.

4 yaş zeka oyunları zeka gelişimini desteklerler, özellikle 4 yaş grubundaki çocuk için oyun hayatın merkezi anlamına gelir bu yüzden 4 yaşındaki bir çocuğun yaşıtları ile bir araya gelerek oyunlar oynaması ve sosyalleşmeyi öğrenmesi önemlidir. Dolayısıyla çocuğun çok sık olarak arkadaşlarıyla bir araya getirilmesi ve oyunlar oynanması için ortamlar sağlanması faydalıdır. 

Çocuk Yenilmeyi Kolaylıkla Kabullenmez

Çocuk oyun oynarken sıra beklemeyi, yardım etmeyi, karşısındakinin duygularını anlamayı ve kendini ifade etmeyi geliştirir, bunlarla beraber daha birçok beceri elde eder.  Genellikle rekabete dayalı grup oyunları oynamayı sever, arkadaşları ile yarışır ama yetişkinler ile oynarken yetişkin kesinlikle çocuğun kazanması izin vermelidir. Çünkü bu gruptaki çocuk yenilmeyi kolaylıkla kabullenmez ve bu durum özgüvenin sarsılmasına neden olur. 

Verilen Hedefe Ulaşmaya Çalışır

Yapılan 4 yaş günlük plan çerçevesinde cinsiyet ayrımı yapmadan tüm zeka oyunları rahatlıkla oynanabilir. Aynı zamanda düşünme süreci gelişen çocuk problem çözme ve mantık yürütme oyunları konusunda da rahatlıkla oynayabilir düzeye gelmiş demektir. Çocuk kendisine verilen ipuçlarını değerlendirerek mantık yürütür ve problemin çözümünü bulur ve bu şekilde verilen hedefe ulaşmaya çalışır. Geometrik algısı gelişmeye başlayan çocuk aynı zamanda tangram gibi tümdengelim mantığı içeren oyunlar oynayabilir. Bu tarz oyunlar da çocuk bütünden parçalara giderek verilen alanı tangram parçaları ile doldurmaya çalışır. 

Dil Gelişimi Desteklenebilir

4 yaşında bir çocuk ile üç boyutlu düşünmeyi gerektiren oyunlara da başlanabilir, hafıza ve kısa süreli bellek gelişimi sağlayan oyunlarda tavsiye edilir. 4 yaşındaki bir çocuk 9’a kadar olan rakamların yazılışını tanıyabilir bundan dolayı basit matematik oyunları oynanabilir. Görsel ile desteklenen basit toplama işlemleri ya da ritmik sayma yapılabilir, sayılar arasındaki büyüklük ve küçüklük ilişkisi öğretilebilir. Çocuğa 4 yaş zeka geliştirici sorular sorularak aynı zamanda dil gelişimi de desteklenebilir. 

Oyun Kesinlikle Çocuğun Seviyesine Uygun Olmalı

4 yaş zeka geliştirici etkinlikler yapmak için seçilmesi gereken zeka oyunu kesinlikle çocuğun seviyesine uygun olmalıdır. Çok kolay olmamalı çok da zor olarak çocuğu zorlanmamalıdır. 3-4 yaş arası eğitici oyuncaklar seviyesinin altında kalacağından dolayı kolay gelebilir ancak 4 ila 5 yaş arası zeka oyunları ise fazla zorlayabilir. Bunlar dikkate alınarak çocuklara zeka geliştirici oyun seçimi yapılırken üzerinde yazan yaş grubu ile birlikte oyunun özelliklerine de dikkat edilmeli ve mümkün olursa deneyerek alınmalıdır. 

Benzersiz İngilizce Öğrenme Deneyimi

Bu süreçte çocuklarda dil gelişimine arttırmak ve İngilizce öğrenmesine katkı sağlamak için https://qkids.com.tr/ uzmanlığı ve profesyonelliğin de hazırlanan 4 – 5 yaş eğitim seti tercih edilebilir. Çocuğunuz Kuzey Amerikalı olan öğretmenler aracılığı ile İngilizce çocuk şarkılar, hikayeler, video içerikleri, İngilizce çocuk kitaplar, seviye bazlı öğretiler ve sürekli ölçme-değerlendirme sayesinde benzersiz bir şekilde İngilizce öğrenme deneyimi yaşar.

www.qkids.com.tr

Previous article

4 Yaş Çocuğu & Ailesi nasıl olmalı ?

Next article

Bilingual çocukların dil gelişimi nasıl olmalıdır ?