Skip to content

Bilingual çocukların dil gelişimi nasıl olmalıdır ?

Written by

qkidsadmin

Bilingual, iki farklı dili , aynı zamanda öğretmek isteyen aileler, çocuk doğduğu andan itibaren her iki dili de aynı anda ama eşit olarak kullanmalıdırlar. Bu konuda yollardan biri; konuşurken eşlerden birinin bir dilde diğerinin diğer dilde konuşması ve bu konuda ısrarcı olunmasıdır.

Ama, genellikle ailelerden kendilerini en kolay ve net ifade edebildikleri dilde konuşmaları önerilir. 

 Ya da ebeveynlerden hangisi ikinci dile daha fazla hakim ise o dilde konuşmalıdır.

Bir başka yöntem ise, evde sadece tek bir dilde iletişimdir. Zaten çocuk ikinci dili okul ortamında edinebilir.

İki dilli çocuklar, sık sık her iki dili aynı anda kullanma eğilimi gösterirler. Mesela , “annem bana apple al ” diyen çocuk kendini bir şekilde ifade etmeye çalıştığından, bu gibi durumlarda ebeveynler çocuğu anladığını göstermeli ve doğru model olmak için aynı cümle ya da ifadeyi kendi konuştukları dilde yeniden ifade etmelidir. 

 Dil, kullanma ihtiyacı duyulduğunda geliştirilebilir. O dili konuşabileceği farklı kişiler ve farklı ortamlar sağlanmalıdır. 

 Çocuğun her iki dili de farklı cinsiyetlerden ve değişik yaş (genç, çocuk, yaşlı) gruplarından duyması da yararlı olacaktır. Ebeveynler bu gibi farklılıkları yaratmak için özen göstermelidirler.

Rol yapmayı içeren oyunlar aile büyükleri ile birlikte oynandığında çocuğun dil gelişimi çok daha hızlı olur.

 Çocuklarının dil gelişimlerini hızlandırmak isteyen aileler , çocuğun cümlesini yeniden farklı sözcüklerle ifade etme metodunu da uygulayabilirler. Örneğin, çocuk “bu ağaç büyük” dediğinde ebeveyni “evet, o kocaman bir çam ağacı” diyerek çocuğu onaylamanın yanı sıra yeni sözcükler de öğretmiş olur.

Masal okumak, hikaye anlatmak da yeni sözcük ve cümle yapılarını öğrenmelerini destekler. 

Başka metod var mı ?

Aynı sözcük ya da cümlenin tekrarlandığı ingilizce çocuk şarkıları ve hareketli oyunlar dil edinimini eğlenceli hale getirecektir. Elbette ki yukarıda bahsedilen bu aktivitelerin her iki dilde de eşit olarak yapılması çok önemlidir. Ancak, çocuğun kafasını karıştırmamak için her ebeveyn sadece en iyi konuştuğu bir dilde bu aktiviteleri gerçekleştirmelidir. Ebeveyn, aynı anda bir sözcük ya da cümleyi iki farklı dilde kullanmamalıdır!! Çocuğun kişilik yapısı da dil edinim hızını belirlemektedir. 

Meraklı, girişken, soru soran ve iletişim kurmayı seven çocuklar her iki dilde de hızlı ilerler. Utangaç, hata yapmaktan korkan, iletişim motivasyonu az olan çocuklar daha yavaş ilerler. Ebeveynlerin unutmaması gereken önemli bir nokta; çocuğun daha fazla duyma ve konuşma fırsatı bulduğu, okuma-yazmayı öğrendiği dile daha hakim olacağı ve az kullanılan dilde daha az etkin olacağıdır.

Dolayısıyla 5 yaşında her iki dili de akıcı bir şekilde kullanabilen bir İngilizce çocuklar için sorun olmaktan çıkar ama okuma yazmayı yalnız bir dilde öğrenirse o dilde daha etkili olacak ve kullanmadığı dili zamanla unutacaktır.

Bütün bu konularda www.qkids.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

Previous article

Her Yaş İçin Farklı Eğitici Oyun nasıl olmalı ?

Next article

Montessori ile Birey Yetiştirmek nasıl olur ?

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir