Skip to content

Montessori ile Birey Yetiştirmek nasıl olur ?

Written by

qkidsadmin

Montessori, İtalyanların ilk kadın doktoru Maria Montessori‘ nin geliştirdiği eğitim yaklaşımına verilen addır. Yaklaşım aileleri çocukların hata yapmasına müsaade etmesi, çocuğun yaptığı hatayı deneyimli misin ve özgür şekilde kendi kararlarını kendisinin vermesi gerektiğini savunur. 4 yaş montessori etkinlikleri eğitim olan çocuklar özgür düşünebilen, ekip çalışmasına yatkın ve problem çözebilen bireyler olarak yetişir. 

Bütünsel Bir Öğrenme Süreci Oluşturulur

Etkinlikler evde ya da okulda rahatlıkla yapar yapılırken hem çocukların eğlenmesi sağlanır hem de bütünsel bir öğrenme süreci oluşturulur. Çocuğun kendine olan özgüveni yükselmesine imkan tanıyan Montessori etkinlikleri;

  • Duyu becerilerini kazandıran Montessori etkinlikleri
  • Dil geliştiren Montessori etkinlikleri
  • Sayılarla Montessori etkinlikleri
  • Bahçede yapılan Montessori etkinlikleri olarak sıralanır.

Duyu Becerilerini Kazandıran Montessori Etkinlikleri

Çocukta duyuları keşfetmek ve etkin şekilde kullanmak son derece önemlidir. Duyu organları beyni besleyerek 4 yaş zeka gelişimi açısından çocuğu destekler ve katkı sağlar. Özellikle dokunma duyusu tam gelişmeyen çocuklarda ince motor gelişimi de zayıf olur. Çocuk da bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için birçok farklı Montessori etkinliği yer alır.  Çocuğun önüne farklı meyveler konularak dış yüzeylerde dokunmaları istenebilir ya da farklı şekillere sahip materyallerin bulundu kova çocuğa verilerek birbirine benzeyen materyaller eşleştirilebilir.

Dil Geliştiren Montessori Etkinlikleri

Cümle kurmaya başlayan çocuğun harfleri öğrenmesi ve yazma bilincinin ağır ağır oluşması ilkokul eğitiminde kolaylık sağlar. Özellikle çocuklar için İngilizce anında çok daha kolay öğrenildiğinden dolayı uzmanlar bu yaşta çocuğun ikinci bir dil öğrenmesi için teşvik edilmesi gerektiği konusunda fikir birlikteliği içerisindedir. İngilizce başta olmak üzere birçok etkinlik ve ingilizce çocuk şarkıları çocuğun erken yaşta yabancı dil temelinin oluşmasını sağlar. Süreç içerisinde çocuklara oyunlar Etkin de harfler öğretilebilir öğretmen harfler ile kısa ve basit kelimeler oluşturulur. İngilizce eğitiminde benzersiz bir öğrenme platformu olarak dünyada lider konumdaki https://qkids.com.tr/tarafından geliştirilen İngilizce çocuk 4 – 5 yaş eğitim seti bu süreçte aileler tarafından ilgi görmekte dil gelişimi konusunda ihtiyaç duyulmaktadır. 

Sayılarla Montessori Etkinlikleri

4 yaş zeka geliştirici etkinlikler açısından çocuklarda matematik becerilerinin erken yaşta gelişmesi ilerleyen yıllarda akademik eğitimine ciddi katkı sağlayacaktır. 4 yaş aralığında matematik eğitimi alan çocuklar aynı zamanda ilkokula çok daha hazırlıklı başlar. Montessori etkinlikleri ile bir araya getirilen matematik eğitimi ve 4 yaş zeka oyunları çocukların gelişimi adına en büyük katkıyı sağlayacaktır. Yaklaşıma göre bu konuda 4 farklı etkinlik önerisi yer alır, çocuğun en sevdiği meyve ile rakamları öğrenmesi sağlanırken aynı yöntem ile kolay toplama ve çıkarma işlemleri süreci de ilerletilir.

Bahçede Yapılabilecek Montessori Etkinlikleri

4-5 yaş oyunları okul öncesi çocuklarda doğayı tanımalarına ve çevre bilincinin oluşmasına aynı zamanda kendini keşfetmesine imkan sağlar. Çocuk hem kendi bedenin gelişmesi şansını bulur hem de sosyal farkındalıklarının oluşmasının önüne açar. Hem eğlenen hem de gelişen çocuk arkadaşları ile birlikte bir bitki ekerken doğayı tanır, farklı parkurlarda el ve ayak koordinasyonlarının gelişimini sağlar.

4 Yaş Çocuklar İçin Eğitici Ve Eğlenceli

Montessori etkinlikleri bebeklikten itibaren çocuğun büyüme aşamasında onunla kaliteli zaman geçirmeyi sağlayan en önemli yardımcıdır. İlgi ve sevgi ile büyüyen çocuk ileriki yaşlarında mutlu ve gerek sosyal gerekse akademik alanda başarılı olur. Sağlıklı ve başarılı bireyler yetiştirebilmek için anne ve babaların çocukları ile etkili ve vakit geçirmesi ve gelişimlerini desteklemesi oldukça önemlidir bu konuda Montessori etkinlikleri 4 yaş çocuklar için eğitici hem de eğlencelidir.

Previous article

Bilingual çocukların dil gelişimi nasıl olmalıdır ?

Next article

Eğitici Çizgi Film Ne demek ?