Skip to content

Çocuğunuz Dünya İle Tanışmaya Hazır mı ?

Written by

qkidsadmin

Yapılacak olan 4 yaş sanat etkinlikleri çocuklarda zeka becerilerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Pedagoglar ve çocuk gelişim uzmanları oyunların çocuklara en az besin kadar önemli olduğunu yaptıkları açıklamalar ile ortaya koyuyor. Çocuğun iç dünyasını yansıttığı, zeka düzeyini geliştirdiği araç oyundur, bu konuda yüzlerce farklı oyundan bahsetmek söz konusudur. 

Öğrenmeye Açık 

Bilişim sistemlerinde internette artış ve gelişim devam ettiği sürece çocukların bilişsel gelişimini sağlayacak oyunlarda yeni boyut kazandı. 4-5 yaş oyunları okul öncesi çocuğun direk beyin gelişimi üzerine etki edecek nokta atışı oyunlar tasarlandı. Hatırlama, düşünme öğrenme süreçleri biliş kavramını oluşturur. Anne karnında 3 hafta başlayan beyin gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Ancak çocuğun enerji dolu ve öğrenmeye sonuna kadar açık olduğu dönem 4 yaş dönemidir bundan dolayı 4 yaş çocuğu etkinlikleri oldukça önemlidir. 

Sanat Etkinliklerine Uygun 

Özellikle sanat etkinlikleri konusunda 4 yaş oldukça uygun bir yaş grubudur ayrıca çocuğun herhangi bir sanat onunla ilgisi ve yeteneği bu yaşlarda ortaya çıkar. Çocuk resim, müzik ya da dans atölyelerinde hem enerjisini atacak hem de keyifli vakit geçirecektir. 4 yaş aynı zamanda spora başlamak için de ideal bir yaş aralığıdır, fiziksel gelişimine katkıda bulunur hem de kaliteli zaman geçirmesini sağlar. Uzakdoğu sporları, yüzme jimnastik gibi spor dalları çocuk gelişimi ve boş zaman değerlendirmesi açısından önemlidir. 

İdeal Ortamlar

Çocuğun sosyalleşmesini sağlayan ve eğitici yönünü bulan oyun grupları, aynı yaş aralığındaki çocukların bir araya geldi etkinliklerdir. Grup halinde oyunlar oynanır çeşitli etkinlikler yapılır bu sayede Çocuk küçük yaşta arkadaşlık kurmayı öğrenir ve sosyal düşerek paylaşım yapabilir. Yine 4 yaş için Balmumu Müzesi, Heykel Müzesi, oyuncak müzesi gibi yerler hem eğlendirici hem de bilgi verici olacaktır. Yaşı gereği çocuk doyasıya koşmak oyuncaklar ile oynamak ve farklı oyuncaklar görmek ister bunun için eğlence merkezleri ideal ortamlardır. 

Keyif Veren Hafıza Oyunları

4 yaş zeka gelişimi için çocuğun oynamaktan keyif aldığı aktiviteler içerisinde hafıza oyunları da yer alır. Aynı zamanda çocuğa keyif veren evde yapılabilecek 4 yaş etkinlikleri de vardır bunlar arasında en bilindik olan patates baskıdır, patates baskı yaparken çocuk hem keyif alacak hem de eğlenceli vakit geçirecektir. Çocuğun anne ve babası ile kaliteli zaman geçirmesi zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimine destek olur. 

Kaliteli Zaman Geçirmek

Çocuk için ayrılan her dakika onun dünyayı deneyimleme sizin eve anlamasına yardımcı olur Bundan dolayı;

  • Çocukla geçirilen zamanlar kaliteli ve verimli kullanılmalı
  • Çocukla bol bol sohbet edilmeli ve oyunlar oynanmalıdır.

 İnsan zekası öğrenmeye en yatkın olduğu dönem 4 yaş aralığıdır Bundan dolayı planlı gelişim sağlamaya özen gösterilmeli daha Bebekken çocuğun planlı bir şekilde gelişimi desteklenmelidir. Anne ve babayla geçirilen kaliteli zaman çocuğun;

  • Merkezi sinir sisteminin gelişmesini destekler
  • Benlik algısını güçlendirir
  • Yetişkinler ile güvenli bağ kurmasına yardımcı olur
  • Ebeveynlerine ve kendisine olan güveni gelişir.

İngilizce İçin En Doğru Zaman

İkinci bir dil öğrenmenin en doğru zamanı 4 yaş aralığıdır, bu yaş grubunda çocuk öğrenmeye çok daha fazla açıktır. Türkiye’de çocuklar için İngilizce öğrenmenin en eğlenceli merkezi https://qkids.com.tr/ 4 – 5 yaş eğitim seti öğrenme platformu, canlı dersler ve ölçme-değerlendirme gibi konularda anne ve babaların en büyük destekçisidir. Çocuk için ikinci dili öğrenmek adına en uygun zamanı değerlendirmek isteyen anne ve baba Qkids İngilizce öğrenme platformunu yükleyerek derse başlayabilir.

www.qkids.com.tr

Previous article

Eğitici Çizgi Film Ne demek ?

Next article

Çocuklarda dil edinimi nedir?