Skip to content

Çocuğunuz Bağımsız Birey Olma Adımını Atıyor!

Written by

qkidsadmin

Ebeveynlerin çocuklarının artık daha bağımsız, birçok işi kendisinin yapabildiği, daha fazla meraklı olduğu, kontrolünün geliştiği ve kendi kendine yetebilen bir hale gelmeye başladığını 4 yaşına geldiğinde fark eder. 4 yaş çocuğu neler yapabilir konusunda öncelikle bilinmesi gereken, çocuğun ince motor ve kaba motor gelişiminde farklılığın gözlemlendiğidir.

 • Zaman kavramı oturur
 • Dikkat aralığı genişler
 • Aynı ve farklı kavramları anlar
 • Tahmin yürütür
 • Problem çözme becerisi gelişir
 • Büyük – küçük kavramını ayırt eder
 • Yeni şeyler öğrenmekten zevk alır 
 • Öfkesini çok daha güzel ifade edebilir
 • Kompleks yapıda cümleler kullanır
 • Öğrendiği şarkıyı kendisi söyler
 • Kendi hikayelerini anlatır
 • Sohbet edebilir
 • Kuralları anlar ve uygulamaya yatkındır.

Dil Becerisini Gösterir

Zihinsel gelişimi değerlendirildiğinde 4 yaş zeka geliştirici sorular karşısında problem çözme yeteneğinin başladığı gözlemlenir. Kelime dağarcığı gelişmeye başladığından dolayı rahatlıkla bir sohbet sürdürebilir, merakına giderebilmek için sorular sorarak dil becerisini gösterir. Yaş aralığında çocuk fiziksel bağımsızlığının yanı sıra aynı zamanda duygusal ve sosyal bağımsızlığında kazanmaya başlar. 

Başkalarının Duygularını Anlar

Duygularını çok daha iyi ifade eder ve yaşıtları ile daha uzun vakit geçirmek ister. 4 yaş için eğitici oyunlar ve birçok oyunda yaşıtları ile işbirliği yapar, sırasının gelmesini bekler. Benim ya da O’ nun kavramlarını anlayarak kendine yakın bir arkadaş edinir. Yakınları ya da ailesindeki insanlara sevgisini rahatlıkla gösterebilir ve etrafındaki insanlara ne hissettiği ile yakından ilgilenir başkalarının duygularını anlamaya başlar. 

Yeni Duygular Deneyimler

Kıskançlık, hayal kırıklığı heyecan gibi birçok yeni duyguyu deneyimler, kendi duyguları ve başkalarının duygularına ilişkilendirir. 4 yaş okul öncesi etkinlikleri içerisinde anne ve babasını ya da arkadaşlarının hareketlerini, konuşma ve davranışlarını taklit eder. İsteklerini erteleme yeteneği kazanmasının yanı sıra kazanmaya odaklanır Bundan dolayı oyun sırasında ile ya da mızıkçılık gibi yöntemlere başvurur. 

Hayatının Merkezi Oyundur

4 yaşındaki çocuğun dil gelişimi desteklemek adına sohbet etmek, sorularına cevap vermek, sorular sormak, çevresindeki olguları anlatmak ve bolca kitap okumak oldukça önemlidir. 4 yaşındaki bir çocuğun hayatının merkezi oyundur, çocuk her şeyi oyun oynayarak öğrenir bundan dolayı mümkün olduğu kadar çocuğa çok daha fazla oyun oynayabileceği ortamlar sağlanmalıdır. Oyun oynayan çocuğun duyguları anlama, sosyal değişme, yardım etme, kendini ifade etme sıra bekleme gibi birçok becerisi gelişir. 

Empati Becerisi Gelişir

Akranları ile mümkün olduğu kadar bir araya gelmesi,  farklı ortamlarda ve farklı etkinliklerde rol alması sosyalleşmeyi öğrenmesine yardımcı olur. Duygulardan konuşmak, anne ve babanın kendi duygularını anlatması, hangi durum karşısında nasıl hissettiğini belirtmesi çocuğunda duygularını rahatlıkla ve açık bir şekilde dile getirmesini teşvik eder. Bu şekilde çocuk hem kendi duygularını hem de karşısındaki insanın duygularını çok daha kolay anlar ve empati becerisini geliştirir. 4 yaşındaki çocuğun dil gelişimini desteklemek çevresine öğrenmesini, anlamlandırmasına ve düşünce becerisinin geliştirilmesine yardımcı olur. 

Dünyanın En İyi Öğrenme Platformu National Geographic Learning akademik referansları, İngilizce öğretmenlerinden oluşmuş mentör desteği ile dünyanın en iyi öğrenme platformu https://qkids.com.tr/ tarafından hazırlanan 4 – 5 yaş eğitim seti, çocuğun yaş ve seviyesine göre belirlenen canlı dersler ile çok daha kolay İngilizce öğrenmesini destekler. Çocuk eğlenerek akademik temellere dayanan bir İngilizce öğrenir, canlı etkileşimli seanslar, çocuklara özel animasyonlu eğitim, çocuk için akran eğitimi sistematik bir öğrenme metodu olarak sunulur. Çocuğun İngilizce öğrenmeyi sevmesi adına üç boyutlu öğrenme süreci hazırlanır.

www.qkids.com.tr

Previous article

Çocuklarda dil edinimi nedir?

Next article

Otantik çocuk yetiştirmek

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir