Skip to content

Otantik çocuk yetiştirmek

Written by

qkidsadmin

Otantik ne demektir?

Otantik kelimesi aslı bozulmamış tamamen doğal , orijinal anlamlarına gelmektedir. Özellikle yöresel olan eşyalar, kıyafetler gibi birçok şeye otantik denilir.

El emeği olan ürünler, yıllar önce inşa edilmiş ve aslı korunmuş evler gibi birçok eşya otantik olarak adlandırılır. Fabrikasyon hayatlar  yaşayan insanlar için otantik anlaması güç bir kelime olarak da görülebilir!

Otantik çocuk olur mu?

Tabii ki , öncelikle sizin çocuğunuz olmasının ötesinde o bir birey.

Onu diğerlerinden ayıran, parmak izi gibi bir çok özelliği var. Eğer biz onu törpüleyip, sıradanlaştırmaya çalışmazsak tabii ki… 

İşte çocuklar için özgünlüğün olumlu faydalarından sadece birkaçı:

• Gerçek ilişkiler kurma eğilimi,

• Akranlarının baskısı karşısında kendisi ya da başkaları için ayağa kalkma isteği,

• Kendi yetenek ve özelliklerinden yararlanma isteği,

• Kendine güven, yaratıcılık ve kendini ifade etme özelliği.

Özgünlük Nasıl Öğretilir?

Çocukların duygularını keşfettikleri ve kendilerini nasıl ifade edeceklerini öğrendikleri 6 yaşından önce en büyük sosyal ve duygusal gelişime sahip olduklarını söylenir. 

Bu yüzden erken yaşta özgünlüğü öğretmek önemlidir. 

Nasıl Otantik çocuk yetiştirilir? İşte ebeveynler için bazı ipuçları.

Olumsuz geri bildirimden kaçının 

Çocuklar, gülümsediklerinde daha çok sevildiklerini, ağlayıp çığlık attıklarında diğer insanları rahatsız ettiklerini erken yaşlarında öğrenirler. 

Aile bireylerinden olumsuz söz ya da davranışa maruz kalmamak ve çevresindeki herkesten kabul, onay ve sevgi kazanmak için zamanla sahte benlikler geliştirirler. Sonuç olarak, bir anlamda, çocuk, hissetmediği şekilde davranarak bir anlamda puan toplamaya çalışır.

Hepimizin için dünyada var olmanın farklı bir yolu var. Bunlar; duruş, konuşma, gülümseme, endişeli görünme, giyinme, gözlerimizi odaklama, kaşlarımızı çatma, omuzlarımızın durumu, övünme şeklimiz şeklinde özetlenebilir. Kısaca bizi biz yapan etkenler. …

Bütün bunlar, yaş ilerledikçe ve bağımsız bireyler oldukça daha da gelişir. Çocuklara olumsuz geri bildirimler vererek, mizahla belki de kendisi gibi insanları yargılayarak kendilerini ifade etme ve bu yolla bir konum elde etme yoluna itelemiş oluruz. Bu da sağlıklı bir ruh halinin habercisi değildir malesef…

Çocuklarınızın kendilerini önemli hissettirin 

Ona günlük hayatta seçimler yapmaya yönlendirin – örneğin, bezelye mi yoksa havuç mu ? Onlarla aynı fikirde olmasanız bile düşüncelerine ve duygularına saygı duymalısınız. ‘Okula gitmek istemediğini anlıyorum, ama bugün yapmamız gereken şey bu’ gibi..

Çocuğunuzun farklılıklarına değer verin 

İster bilim sevgisi isterse tüylü kahverengi saçları olsun, çocuğunuzun farklılıkları hakkında asla olumsuz yorumlar yapmayın. Farklılıkların insanları özel kıldığını vurgulamanızda fayda var.

Hayal gücünü ve kendini ifade etmeyi teşvik edin 

Çocuğunuz dışarıya doğru, dışarıda giymemesi gereken bir kıyafetle mi çıkmak istiyor ? Belki de çıkmasına izin verip, onun moda duygusunu ve duygularını incitmeden!  övebilirsiniz.  Ayrıca çocuğunuzun yaratıcı oyunlarına, sanat eserlerine iltifat edebilirsiniz.

Kendiniz olun 

Çocuklar çevrelerinden sizin fark ettiğinizden çok daha fazla öğrenir. Bu yüzden, özgünlüğü teşvik etmenin en iyi yollarından biri önce kendinize çeki düzen vermenizdir. Onun sizi modellemesize izin vermektir.

İsterse duşta yüksek sesle şarkı söylesin, isterse akşam yemeğine uygunsuz bir kıyafetle gelsin , siz her zaman kendi duygu, düşünce ve değerlerinize göre hareket edin. Çocuğunuz bu yaptıklarınıza özenecek ve sizi takip edecektir. Bazen davranışlar , sözlü ifadelerden çok daha etkili olabilmektir.

Unutmayın ki çocuklarınız için sizin ne dediğinizden daha ziyade ne yaptığınız önemlidir. Elinde sigara ile ‘ Sigara içme ‘ diyen anne ne kadar tutarlıdır ?

Emin ATLI

Previous article

Çocuğunuz Bağımsız Birey Olma Adımını Atıyor!

Next article

4-7 Yaş Çocuklar İçin İngilizce Eğitimi

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir