Skip to content

Global çocuk yetiştirmek nasıl mümkün olabilir?

Written by

qkidsadmin

Anne babalar çocukları için her zaman en iyisini ister . Ancak “en iyi” kişiden kişiye değişmektedir. 

Belki de ‘ z kuşağı’  için verebileceğimiz en büyük armağanlardan biri, onu  kürelleşmiş bir dünyanın gerektirdiklerine hazırlamaktır.

Peki bu ‘yeni’ dünya neleri gerektirir? 

Çocuklarımıza farklı kültürleri ve diğer ülkelerdeki yaşayan insanları anlamaya çalışmayı, iletişim kurmayı ve onlarla etkileşime girmeyi öğretmeliyiz .Bu , ikinci bir dili mümkün olduğunda erken yaşlarda öğrenilmesini ve mümkünse yurtdışında tecrübe kazanmayı da kapsar. 

Çocuklarımız büyüdükçe, üniversiteye veya çalışmaya başlayınca, bu yeni dünya da kazandığı  becerileri nasıl uygulamaları gerektiği konusunda onlara yardımcı olmalıyız ancak  bu şekilde onlar hangi iş kolunda olursa olsun, kurumların talep ettiği küresel çalışanlar haline gelebilirler.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Aslında çok da zor değil… Düşünce tarzında bir değişiklik gerekmektedir . Bugünden , bugunku öğrencilerin , çocukların  yarının dünyasına hazırlanmalarını  sağlamamız gerekmektedir. Bazi aileler buna zaten hazır, ya hazır olmayanlar ? Bugünkü iş kollarının yarın olmayacağının farkındalar mı ? Belki de bu, başlangıç için iyi bir noktadır .

Aileler ne yapmalı ? 

Evrensel düşüncenin ne demek  olduğunu ve neden önemli olduğunu anlayın  ve bu konuda çocuklarınıza yardım edin . 

21. yüzyılın küresel işçileri olarak çocuklarımızın kültürel duyarlılığa ihtiyacı olacak. Empatik bir birey ya da takım oyuncusu olurken çeşitli durumları, bilgileri ve gerçekleri yorumlama becerisi ve paylaştığımız kültürel çeşitliliğin tadını çıkarmalarını sağlayan bir tutku ve merak bunlar anahtar kelimelerdir.. Yetişkinler bu becerileri öğrenmede çocuklar kadar becerikli değillerdir, bu yüzden ne kadar erken o kadar iyi …

Sosyal becerilerin geliştirilmesini teşvik edin.

Evrensel farkındalık, sadece coğrafya bilgisi, başka bir dil konuşmak ve dünyayı dolaşmak değildir. Aslında , temel bilgilerle başlar.  Her ailenin  çocuğa öğretebileceği şeylerdir. 

Sabır ve sonuçlara veya kararlara koşmadan önce bekleme ve izleme yeteneği gibi beceriler, küresel başarı ile net bağlantılara sahiptir ve birçok araştırmacı tarafından küresel bir zihniyet için çok önemli olarak tanımlanan beceriler arasındadır. Merak ve bir şeyleri sorgulama yeteneği, küresel bir zihniyet geliştirmek için gereken en yaygın ve muhtemelen en önemli özellikler arasında öne çıkıyor. Bir çocuk  öğrenmeye motive edilmeden önce aslında dünyaya meraklı ve bu konuya ilgi duyması gerekir. 

Ev kavramını / kültürünü inşa edin.

İngilizce konuşan çocuk için , Çocukların dünyada rahat olabilmeleri için kendilerini evlerinde rahat hissetmeleri – dünyayı keşfetmek için sağlam bir temele sahip olmaları gerekir. Kişinin ev kültürüne sağlam bir temel oluşturması, başka bir kültürün kendi kültürüne kıyasla daha rahat yorumlanmasını da sağlar.

İkinci bir dil öğrenmeyi öncelik haline getirin.

Dil öğrenmek, iletişim kurmaktan daha fazlasıdır. Başka bir kültür hakkında bilgi edinmemize yardımcı olur ve farklılığı takdir edip anlayarak kültürel sınırları daha kolay aşmamızı sağlar. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri de geliştirir. Çocuklarınızı çevrimiçi araçlar ve kitaplar aracılığıyla okulda veya evde bir dil öğrenmesine ya da evinden hiç çıkmadan global bir ürünle tanışmasına izin verin.Bu süreçte çocuklarda dil gelişimine arttırmak ve İngilizce öğrenmesine katkı sağlamak için çocuklar için İngilizce platformu https://qkids.com.tr/ uzmanlığı ve profesyonelliğin de hazırlanan 4 – 12 yaş eğitim seti tercih edilebilir. 

Küresel yemek, müzik, kitap, sanat, müze gezilerine katılın.

Bir bireyin yaşam tarzına, zihniyetine ve inanç sistemine dahil edilmesi gerekir. Çocuklarınızı başka kültürlere maruz bırakmayı günlük yaşamın bir parçası haline getirin. Yeni kültürlerin zengin heyecanı, yemeklerin kokuları ve tatları, sanatın renkleri ve dramaları, hikayelerin şekilleri ve müziğin ritimleri çocukların duyularını harekete geçiriyor. 

Aslında, “çocukları müzik, görsel sanatlar, dans, film, kitap / edebiyat, müze sergileri yoluyla diğer kültürlerle tanıştırmak”, çocuklarda küresel bir zihniyet geliştirmede bir numaralı faktör olarak sıralandı..

Çocuklarınızla birlikte seyahat edin.

Çocuklarla seyahat ettiğinizde, onlar orada bir şeyleri ilk elden gözlemliyor ve deneyim ediyorlar. Yurt dışına çıkarsanız, çocuklar dünyanın birçok farklı insandan oluştuğunu, birçok farklı dili konuştuğunu, birçok farklı dini uyguladığını ve yemek, çalışma, sosyalleşme gibi ortak, gündelik şeyleri birçok farklı şekilde yaptığını göreceklerdir. . 

Küresel ebeveynlik bir zihniyettir, her yerde ve her koşulda gerçekleşebilir. Çocuğunuzun küresel farkındalığını artırmada aktif bir rol üstlenerek, çocuğunuza hızla değişen dünyanın zorluklarını anlamasını ve bunlarla başa çıkmasını öğretebilirsiniz. 

Emin ATLI

Previous article

4-7 Yaş Çocuklar İçin İngilizce Eğitimi

Next article

Hata yaparak öğrenmek, bu da bir seçenek midir?

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir