Skip to content

Hata yaparak öğrenmek, bu da bir seçenek midir?

Written by

qkidsadmin

Çocuk gelişiminde, dozunda bir miktar hayal kırıklığı aslında onun için faydalı olabilir. Tabii ki , eğer ona,  başarısızlık durumu ile nasıl başa çıkacağını öğretirseniz. 

Belki de bu beklenen bir giriş cümlesi olmadı… 

Aileler isterler ki , çocuğunun ayağına bir taş bile değmesin , hiç bir olumsuzlukla karşılaşmasın . Bu, sizce, ne kadar mümkün ?  

Yeni neslin sorunu ne ? 

Çocuklarımızı, değişen hayat şartlarından dolayı sokağa bırakamıyoruz. Hatta , güvenlik kaygılarından dolayı köşe başımızdaki bakkala bile gönderemiyoruz. Aslında kendi başına hiçbir yere göndermiyoruz.  Servisle okula gidip , servisle okuldan geliyor.Alış verişimizi bizim yerimize hayırsever biri, ‘Getir ‘iyor. 

Çocuğumuz sadece derslere konsantre olsun istiyoruz. Peki hiç bir sorun çözmeyen, bu konularla ilgili bir tecrübesi olmayan birey , yetişkinliğe doğru giderken karşılaştığı ilk sorunda nasıl bir reaksiyon gösterecek?  Soru ya da sorunlara, nasıl analitik bir çözüm üretecek?

Nasıl lider yetiştirebiliriz? 

Gerçek hayatta karşılaştığı sorunlarının tamamı anne ya da babası tarafından çözülmüş bireylerinde gerçek hayata hazırlanabilmesi adına bazı hatalar yapması, psikolojisinin ona göre hazırlanması gerekmez mi? 

Hasta olmasın, vücut bu mikrop ile karşılaştığında hazırlıklı olsun diye grip aşısı oluyoruz.

Tıpkı manavdaki elmalar gibi , gerçek hayatta da iyiler ve kötüler vardır. Mühim olan çocuğumuza 1 kasa elmadan en iyisini nasıl seçeceğini öğretmektir

Aileler çocuklarını korumak adına, takım tutmalarına bile izin vermemektedir. Ya tuttuğu takım kaybeder ve benim prensim / prensesim üzülürse korkusu…

İşin esas ironik kısmı ise, hayal kırıklıklarının aslında çocuklar için faydalı olmasıdır.  Aksiliklerle baş etmeyi öğrenmek, başa çıkma becerileri, duygusal esneklik, yaratıcı düşünme ve işbirliği yapma yeteneği gibi başarılı olmaları gereken temel özellikleri geliştirmelerine yardımcı olur. Hayal kırıklıklarını ‘güçlüyüm’  hissi için bir fırsat olduğunu görmek gerekir.  

Nasıl mutsuz bir nesil yetiştirebiliriz ? 

Her yaptığını onaylayın , sürekli ‘mükemmelsin’ deyin , başka da bir şey yapmanıza gerek yok aslında. 

Yapılan araştırmalar, yüksek benlik saygısına sahip olmanın, çocukların daha iyi notlar almasına veya kariyerlerinde daha iyi olmasına neden olmadığını ortaya koymuştur.

Lütfen çocuklarınızın hata yapmasına müsade edin, bu onları ilerde karşılaşacağı sorunlara çok daha hazırlıklı olmasını sağlar. 

Bugün, gençler en ufak bir başarısızlıkla başa çıkmakta sorun yaşıyorlar – bir ödevde  ‘A’ alamamak veya bir testte birkaç soruyu yanlış yapmak, bazı çocuklar için yıkıcı etki oluşturmaktadır. Artık , patrondan bir kaç olumsuz ifade ile çalışanların özgüveni paramparça olabilmektedir.

Nasıl geliştirebiliriz?

Açıkçası, insanların başarılı olmasını istiyoruz. Ancak aynı zamanda başarısızlığın hayatın bir parçası olduğunu ve önemli olanın bu başarısızlıklardan nasıl geri dönüleceğini öğrenmelerini istemeliyiz. Dayanıklılığı, bir kişinin engeller ve zorluklar karşısında geri adım atma, öğrenme ve gelişme yeteneği olarak düşünmeliyiz.

Sadece başarı ile direnç geliştiremezsiniz. Direnç oluşturmak için aksilikler yaşamalısınız, zorlukların veya engellerin üstesinden her geldiğinizde dayanıklılık daha da artar. Ancak bu şekilde güçlü bir birey ve lider olma yoluna doğru gidersiniz. 

Aynı zamanda başarısızlığımızda sorunun ne olduğunu anlamalıyız ve bu deneyimden ne öğrenebileceğimizi görmek için ters mühendislik yapmalıyız. Bu başarısızlıktan ne öğrendiğimiz yeni sorunlarla daha iyi mücadele etmemizin yolunu açacaktır.  

Artık insanlar başarısızlık hikayelerine , başarı hikayelerinden çok daha fazla önem vermektedir. Kim bilir? Başkalarının başarısızlık hikayesi , sizin başarı hikayenizin başlangıcı olabilir.

Evimizde , okullarımızda, üniversitelerimizde ve işyerlerimizde sorunlarla başa çıkma stratejilerini yeni nesle öğretmemiz gerekiyor. İnsanların doğru tutumları, davranışları ve güçlü bir sosyal destek sistemini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız. 

Dünya giderek daha karmaşık hale gelmekte, belki de sorunlarla başa çıkma stratejilerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır.  

Michael Jordan’ın meşhur ifadesi; ‘Hayatım boyunca hata üstüne hata, hata ve hata yaptım bu yüzden başardım’

Dil eğitiminde de çocukların kendi akranları arasında, severek eğlenerek öğrenebileceği, 4 -12 yaş pedagojisine uygun çocuklar için İngilizce platformu https://qkids.com.tr/ uzmanlığı ve profesyonelliğin de hazırlanan eğitim seti tercih edilebilir. 

Kısaca; ‘Lütfen çocuklarınızın hata yapmasına izin verin’ 

Emin ATLI

www.qkids.com.tr

Previous article

Global çocuk yetiştirmek nasıl mümkün olabilir?

Next article

Duygusal Zeka - EQ ve Dil Öğrenimi

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir