Skip to content

Duygusal Zeka – EQ ve Dil Öğrenimi

Written by

qkidsadmin

Duygusal zekanın, yalnızca yaşam kalitemizi değil, aynı zamanda herhangi bir alanda, başarımızda etkili ana unsurlardan biri olduğu ile ilgili hergün yeni bir araştırma yazısı yayınlanmaktadır . 

Belki de dil öğretiminde diğer alanlara göre etkisi çok daha fazladır . Bunun nedeni, dili kullanış şeklimizin bizi ve kim olduğumuzu etrafımıza yansıtmasında yatmaktadır.

Esasında EQ, duygusal zeka hayata bakış açımızı ve ilerde karşılaşması muhtemel sorunlarla nasıl baş edeceğimizi ifade etmektedir. Yüksek duygusal zeka (EQ) sahibi kişilerin şu konularda başarılı olmaları beklenmektedir; :

Kendileri ile barışıktırlar 

Kim olduklarını ve ne yapmak istediklerini bildikleri için etrafları ile çok daha kolay iletişim kurarlar.

Duygularını ifade ederler

Korku, endişe, suçluluk ve utanç gibi olumsuz duygularla başa çıkabilir ve kim olduklarını doğru şekilde ifade edebilirler. 

Alt yazıları okuyabilirler 

İnsanların ne dediklerinden çok daha kıymetli olanı , ne demek istedikleridir. Buna kısaca alt yazı okuma diyoruz. El – kol hareketleri , vücudun duruş pozisyonu … bunlar karşındakini okuma konusunda anahtar rol oynamaktadır.

Bağımsız ve özgüvenli olurlar 

Başkalarından tavsiye veya onay istemeden de kendi başlarına karar verebilir ve hareket edebilirler. 

Kendini Motive ederler

Hayattan  beklentilerini ve onları neyin motive ettiğini çok iyi analiz edebilirler. 

Bu özelliklere sahip olduğunuzda , zaten kendinizle, başkalarıyla ve hatta eğitiminizde çok daha rahat olacağınızı anlamak hiç de zor değil.. 

Bu şekilde başkalarının, olumlu yada olumsuz görüşlerinden daha az etkilenir ve iletişim konusunda çok daha net olursunuz, ki bütün bunlar öğrenme sürecinde hayati önem taşımaktadır. 

Bu netlik olmadan, yeni bir dil öğrenmek sizin ya da çocuğunuz için oldukça zordur .

Düşük EQ‘ den neler beklenmektedir?

Düşük EQ’ ya sahip kişilerden şunları yapmaları beklenmektedir:

En basit ifadelerle; ‘Kavga etmek, suçlamak, eleştirmek’.  Bu, hayatın diğer alanlarında olduğu gibi,  dil öğrencilerinin kendilerini ve başkalarını dinleme becerilerini de sınırlayacaktır.  Sizde takdir edersiniz ki, bu davranış, dil öğrenmeyi yavaşlatacaktır.

Diğerleri; 

  • Kendilerine güvenmemek
  • Kötü bir dinleyici olmak
  • Sorumluluk almak yerine başkalarını suçlamak,

Bir dil öğrenimi  sadece ezber ve gramer öğreniminden çok daha fazlasını içermektedir.

Duygusal EQ’su düşük olmasına rağmen dilleri iyi öğrenebilen insanların olması tabii ki mümkündür. 

Başarılı bir dil öğrencisi olmak için gerçekten yüksek bir EQ’ya sahip olmak kesinlikle gerekli değildir, ancak ne kadar yüksek olursa, sizin için işe yarayan yollar bulma olasılığınız o kadar yükselmektedir.  

Düşük EQ’ya sahip olanlar için, diğer öğrenme yollarını keşfetmeye açık olmama olasılıkları daha yüksektir. Bunun yerine, her şey dev bir mücadele gibi göründüğünde, kendilerinden kolayca vazgeçme olasılığı daha yüksektir.

Nasıl geliştirebiliriz ?

Birinin kendi EQ’sunu nasıl yükselteceği konusu o kadar önemlidir ki , butun bunları tersine çevirme adına 2 yöntem olarak ; 

1. Duygularınıza güvenin. Genel olarak ilk karşılaştığınız durumlarda ilk tepkilerimiz önemlidir. Zeka biraz daha yavaştır, bu nedenle ilk tepkinizin duygularınızdan kaynaklanmaktadır . Kesinlikle, duygularınız ile  hislerinizi karıştırmayın.

2. Sizi mutlu eden ve kendinizi ve dünya hakkında olumlu hissetmenizi sağlayan durum ve insanlarla birlikte olmayı öğrenin. Kendinizi, mutsuz hissettiren ve kendinizden şüphe duymanıza neden olan şeylerden ve insanlardan uzaklaşmayı öğrenin.

Bir çocuk dil İngilizce öğrenmek için, özünde kendinizle ne yaptığınızla ilgilidir.  Bu şekilde kendinize yeni bir dünya oluşturur ve böylece bir anlamda dönüşürsünüz. 

Evet, yeni bir dil öğrenmek, sadece kelimeleri / sesleri ve kuralları eklemekle değil, dönüşümle ilgilidir. 

Dil seviyenizi yükselttikçe, iç yaşamınızın zenginliği ve gelişimi ile ilgili daha çok şey öğrendiğinizi fark edeceksiniz. 

Dil eğitiminde de çocukların kendi akranları arasında, severek eğlenerek ingilizce konuşan çocuklar için öğrenip EQ’ sunu da destekleyebileceği, 4 -12 yaş çocuklar için İngilizce pedagojisine uygun https://qkids.com.tr/ uzmanlığı ve profesyonelliğin de hazırlanan eğitim seti tercih edilebilir. 

Emin ATLI

Previous article

Hata yaparak öğrenmek, bu da bir seçenek midir?

Next article

Her şeye Geç Kalan Çocuklar

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir