Skip to content

Her şeye Geç Kalan Çocuklar

Written by

qkidsadmin

Bilim, her zaman geç kalanların, daha başarılı olabileceğini hatta daha uzun yaşadıklarını söylüyor. Sizce de öyle mi ?

Kulağa ne kadarda çılgınca geliyor değil mi?

Kim her gün derse geç gelen öğrencisi , her toplantıya geç kalan çalışanı olsun ister ki ?

Son yıllarda yapılan bir bilimsel çalışmalar, insanların geç kalma eğiliminin, daha uzun ve daha üretken yaşamlar geçirmelerine yardımcı olabilecek özelliklerle aynı olduğunu ortaya koymakta.

Evet o kişiden bahsediyorum!

Hani her derse geç kalan arkadaşlarımız, ingilizce konuşan çocuklarımız, biraz düşününce hepimizin etrafında olduğunu göreceğimiz arkadaşlarımız…

Bazı insanlar zamanında gelme ile gurur duymakta, bazı insanlar ize zamanlama ile biraz sıkıntılı…

Oysa, farklı bir pencereden bakmak gerekirse; bilim, stresin sağlığınız için inanılmaz derecede kötü olduğunu göstermiştir.

Geç kalan insanlar genellikle, evet doğru duydunuz, daha az stresli, son teslim tarihleri ile ilgisiz ve genellikle kendilerini daha rahat hisseden arkadaşlardır. Bu ise , daha düşük kan basıncı, daha düşük kalp hastalığı riski, daha fazla kardiyovasküler sağlık, daha düşük inme riski ve daha düşük depresyon ihtimaline sebep olur ve bunların hepsi, tabii ki, hayatı uzatan etkenlerdir.

Birçok geç kalan insan hem iyimser hem de gerçekçi değildir. Bu iyimserlik seviyesi, aşırı planlanmış bir programın çok ötesine uzanıyor.

Araştırmacılara göre; yaşamın erken dönemlerinde iyimser bir bakış açısını elde etmenin, 15 ila 40 yıllık takip dönemi ile  daha iyi sağlık ve daha düşük ölüm oranını tahmin edebileceğinizi söylemekte.

İyimserlik

İyimserlik üretkenliği ve başarıyı etkileyebilir. Satıcılar arasında yapılan bir araştırmada, iyimser satıcıların kötümser meslektaşlarına göre yüzde 88 daha fazla sattıkları ortaya çıktı. 

Kronik olarak geç kalan bazı insanlar ödevleri bitene ya da elindeki proje bitene kadar bulunduğu ortamı terk edemeyen mükemmeliyetçilerdir. Bu bir arkadaş ya da çocuğunuz için sinir bozucu bir özellik olabilir, ancak bir çalışanda istenen bir özelliktir ve kesinlikle daha başarılı bir kariyere yol açabilir.

Bir kişinin sürekli olarak geç kalmasının bir başka nedeni, basitçe başka bir faaliyete dalmış olmaları ve zaman kavramını kaybetmeleridir. 

Burada anahtar kelime , ‘ tutku‘ . Bir konuda tutkulu olmak uzun vadeli başarıya dönüşebilir, bu da geç kalan  insanların çok başarılı olabileceği anlamına gelir. Steve Jobs, Oprah Winfrey, Warren Buffett ve Jeff Bezos gibi iş liderlerinin hepsi, ne yapıyorsanız gerçekten tutkulu olmanın, başarının sırrı olduğu gerçeğini ifade ederler. 

Birisi bir daha geç kaldığında, onlara ne üzerinde çalıştıklarını sorun, belki de bu onu daha doğru anlamanıza sebep olabilir.

Son olarak, bazı insanlar için gecikmenin tamamen onların hatasından kaynaklanmadığını anlamak önemlidir, çünkü belki de biyolojik olarak sizden tamamen farklı bir zaman duygusuna sahiptirler. 

Olayı standard önyargılarla ele almak yerine , kişi özelinde ele almakta fayda var.

Emin ATLI

www.qkids.com.tr

Previous article

Duygusal Zeka - EQ ve Dil Öğrenimi

Next article

Okul Öncesi Dönem İçin İngilizce Eğitim Seti

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir