Skip to content

Çocuklara Nasıl Rehberlik edilir?

Written by

qkidsadmin

Hayat bir varlık mücadelesidir. Çocuk her dışarıya çıktığında ya da verilen bir görevde yetersiz kaldığında , yada kendini kötü hissettiğinde onun yanında olmayabilirsiniz. O yüzden çocuğunuzu, karşılaştığı ya da karşılaşacağı sorunlarla nasıl mücadele edeceği konusunda hazırlamanızda fayda var .

Sınıfta , arkadaşları tarafından gruba dahil edilmediğinde , ya da eve ağlayarak geldiğinde,  bu olay karşısında ne hissettiğini sorun.

Bu şekilde bir sonraki seferde bu sorunla tekrar karşılaştığında nasıl mücadele edebileceği konusunda beyin fırtınası yapma fırsatı elde etmiş olursunuz. Ne kadar farklı senaryo üretebilirseniz o kadar farklı sorun karşısında bir strateji üretmiş olursunuz . Sizce aptalca! çözümler ya da senaryolar gelmesi durumunda , ‘evet bu da bir seçenek ama başka ne yapabilirsin? diyerek ona rehberlik yapabilirsiniz.

Aşırı övgüden kaçının

Senin sorunun yoktu , sen zaten mükemmelsinlerle bir çocuğu iltifat havuzunda boğmak , onu daha iyiye götürmekten ziyade daha fazla zarar verebilir. Gerçek karşılığı olmadan aşırı değerlendirilen çocuklar sürekli onay ihtiyacı duyan bağımlı bireyler haline gelir. Kendini değerli hissetmek için sürekli bir olumlu geribildirime ihtiyaç duyar.

Çaba göstermek ,çocukların kontrol edebileceği bir şeydir ve bu yüzden onlara daha fazla çalışma ve başarısızlıkla başa çıkma gücü aşılar. Bununla birlikte, başarıyı kendi zekalarına bağlarlar, ancak daha sonra bunu geride bırakırlarsa , motivasyonlarını kaybetme eğilimindedirler.

Bu, çocuğunuzu asla övmemeniz gerektiği anlamına gelmez. “Şimdiye kadarki en iyi abisin” demek yerine, “Küçük kardeşinin giyinmesine yardımcı olman çok güzeldi.” Onu sadece gazlamak yerine ne yaptığını göstermiş olursunuz.

Yeni şeyler denemeye teşvik edin

Çocuklar doğal olarak ilgilerini çeken ve kendilerini daha iyi hissettikleri hobilere yönelirler. Ancak çocuğunuz farklı bir etkinlik denemekten kaçınırsa, nasıl performans göstereceğinden korkarsa, ufkunu genişletme olasılığını kaybeder. Ebeveynler genellikle çocuklarını aşırı koruyucu olarak sınırlarını pekiştirmiş olurlar. Çocuğunuzu yeni şeylerle tanıştırırken aslında göreviniz gösterdiği çaba ve gelişmeyi vurgulamaktır.

İyi bir rol model olun

Çocuğunuz sizi bir şahin gibi izliyor, bu yüzden kendi hayal kırıklıklarınızı zarafetle ele almak önemlidir. Cep telefonunuzu her yanlış yerleştirdiğinizde veya bir gömlek lekelediğinizde lanet ettiğinizde panik yaparsanız, sağlıklı başa çıkma becerileri göstermezsiniz. Çocuğunuzun “Bir dahaki sefere daha fazla deneyeceğim” veya “Bir kez yaptım; tekrar yapabilirim” gibi kendi eksiklikleriyle başa çıkmasına yardımcı olacak ifadeler kullanın.

Beklentileri yönetin

Çocuklar testlerde başarısız olur yada görevlerini unutur. 

Yağmur yağdığında piknikler iptal edilir. 

Mağazalardaki tam da istediği popüler bebekler tükenir. Bu şeylerin olmasını engelleyemezsiniz, ancak beklentilerini akılda tutarak çocuğunuzun sıkıntısını azaltabilirsiniz. 

Heyecan verici planlardan kesinlik belirterek bahsetmektense, onlara sadece olasılıklar gibi davranın. İşler yolunda, planlandığı gibi gitmezse, darbeyi hafif sıyrıklarla atlatır ve küçük hayal kırıklıklarının hayatın bir parçası olduğu dersini güçlendirdiniz.

Ne zaman müdahil olmalı ?

Çocuğunuzu her küçük sorundan koruyamazsınız, ancak sizin yardımınıza ihtiyaç duyacağı zamanlar vardır.

Eğer başarısız olursa ona, geleceği için muazzam bir aşılama olur. Okulda yada oyun alanındaki tek bir açıklama alarm için neden değildir, olayı araştırmanız için sadece bir nedendir . Ancak çocuğunuz tehlikede ise ya da gözle görülür şekilde rahatsız edilen, sürekli alay veya dışlama konusu olunan bir ortamda olduğunu görürseniz, bu olayın, geri döndürülemez sorunlara sebep olmaması için mutlaka müdahale edin.

Çocuklar için İngilizce

Previous article

Okul Öncesi Çocuklara İngilizce Eğitimi

Next article

Çocuklarda Zaman Yönetimi Eğitimi İçin İpuçları

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir