Skip to content

Çocuklarda Zaman Yönetimi Eğitimi İçin İpuçları

Written by

qkidsadmin

Çocuğunuz sizin farkettiğinizden çok daha yeteneklidir. Ama günümüz annelerinin, çocuklarını, okul öncesinden başlamak üzere, farklı yaşam becerileri ile donatması, ilerleyen yıllarında çok daha yetkin bir birey olmasının yollarını açacaktır.

Bugünün z kuşağı dünyaya geldiklerinde teknoloji her yerde kendini hissettirmeye başlamıştı . Her türlü oyunu oynamayı, bir PC yi gözleri kapalı olarak yeniden kurmayı başarabilen bireylerin temel yaşam becerileri konusunda da eğitilmeleri gerekmez mi?

Yapılan araştırmalarda Amerika da, 3 – 5 yaşındaki çocukların yüzde 58’inin bir akıllı telefonda çok rahat bir şekilde gezinebildiği halde, %85 ‘den çok daha fazlasının kendi başlarına kahvaltı yapamadıkları gözlemlenmiştir.

Günümüzde birçok aile çocukların kendi ihtiyaçlarını görmeleri yerine , onların adına herseye yaptıklarını ortaya çıkarmıştır. Yaşam becerilerini şimdi öğretmeye başlayarak onları bağımsızlığa giden yolda rehberlik edin.

Size yarının liderlerini yetiştirmeye başlamak için bugun ebeveynlerine bazı ipuçları sunmak isteriz. Bu becerileri yavaş yavaş hayata katarak , yapabilirim duygusunu edindirmiş olursunuz.

Çamaşır Yıkama

Çok fazla genç, kıyafetlerini nasıl yıkayacağını ya da koruyacağını bilmeden üniversiteye gidiyor. Çocuğunuzun onlardan biri olmasına kesinlikle izin vermeyin.

Ağaç Dikme

Çocuğunuzdan bitkinin bulunduğu kaptan biraz daha büyük bir delik kazmasını isteyin. O nun içine kendi seçeceği bir bitkiyi yerleştirip , etrafını kapayıp düzenli bir şekilde sulayın . Bu bitkinin sorumluluğunu da

Hediye Paketleme

Çocuğunuz zaten hediye almayı ve vermeyi çok seviyor. Böyle olunca onları paketlemek de onlara oldukça mutluluk verebilir.

Çivi Çakma

Belirli bir yaşa geldiğinde çekiçle çivi çakmayı öğretin . İlk seferlerinde mutlaka yanında durunve ağrılı bir başparmak için hazır olun.

Yemek Hazırlama

Dört yaşını geçmiş çocuğunuzu yemek yapımına yardımcı olmaya davet edin, ona görev verin ve unu döktüğünde ve yumurta kabuğunu havaya attığında uçarken sakin olmaya çalışın!

Gezme

Hayvanat bahçeleri, müzeler ve tema parkları renkli, okunması kolay haritalara sahiptir. Okul öncesi çocuğunuzdan yolunu takip etmesini isteyin ve daha büyük bir çocuğa sahipseniz sizi belirli bir noktadan diğerine götürmesi için onu teşvik edip meydan okuyun.

Basit Bir Yaranın Tedavisi

Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren, kan gördüğünde korkmamasını ve aşırı tepki göstermemesini öğretin. Kanama durana kadar üzerine baskı uygulayın, suyla akışı azaltın, antibiyotik merhem sürün, ardından bir bandajla tedaviyi tamamlayın.

Banyo Temizliği

Okul çağındaki çocuklar WC kapağı, Klozet koltuğu ve banyo zeminini dezenfekte edici bir bezle temizleyebilir. Ama, temizlikten sonra ellerini iyice yıkadıklarından emin olun.

Fiyat Karşılaştırmalı Alışveriş

Çocuklara akıllı tüketici olmayı öğretmek için pratik yapmak önemlidir.

i. Gitmeden önce, alacağınız ürünlerin fiyatlarından, yüksek sesle; “Suyu diğer marketten alıyorum çünkü 10krş daha ucuz ” Satın almak istediğiniz ürünlerden bazılarını, bütçeniz olmadığı için almadığınızı ifade edin .

ii. Ona bir bütçe verin ve sonra satın alması için ona sorumluluk verin .

Çocuklar için ingilizce

Previous article

Çocuklara Nasıl Rehberlik edilir?

Next article

Okul Öncesi İngilizce Eğitimin Önemi

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir