Skip to content

Global Çocuklar için Öneriler nelerdir?

Written by

qkidsadmin

Hepimiz çocuklarımızı küresel çocuklar olarak yetiştirmek isteriz . GEleceğimizi emanet edeceğimiz nesiller için, bizde herkesin uygulayabileceği bir kaç tavsiyede bulacağız.

Sabretmek

Sabır her bireyin sahip olması gereken bir değerdir. Bir otobüsü beklerken de isterse oyuncak satın alabilme için para biriktirilen de sabırlı olmak gerekir. Her şey bizim istediğimiz gün ve saatte olmayabilir. Otobüs 10 dakika geç geldi , hayatın sonu mu ? Ya da satın almak istediğimiz oyuncak kalmamış? Şimdi ne yapacağız? Sabır ne güzel bir erdemdir

Gözlemde bulunmak

Çevrenizde olup bitenin farkına olmak her zaman çok önemlidi. Yarının global bireyleri için çok daha fazla önem sahip olmaya başladı . Etraflarında olan olayları doğru şekilde gözlemlemeye öğrettiğimizde , onları tehlikeli durumlara nasıl baş etmemiz gerektiğinide öğretmiş oluruz.

Kişisel alana saygı

Farklı milletler farklı kişisel alan duygusuna sahiptir. Bazı ülkelerde konuşurken birbirine oldukça yakın durmak varken bazılarında ise oldukça uzakta durmak gerekir. Kişisel alan söz konusu olduğunda dikkatli olmak her zaman en iyisidir ve kişinin bıraktığı sözlü olmayan ipuçlarını gözlemlemek (geri adım mı atıyorlar? Kendini uzakta mı tutuyor?), konuşmanın seyri açısından önemli ipuçları barındırır.

Açık fikirli olma

Çocuklara açık fikirli olmayı öğretmek, onları farklı kültürler karşısında çok daha hızlı düşünebilme yetisi kazandırır. Bilmedikleri ile karşılaştıklarında çok daha hızlı hareket edebilmeyi getirir.

Adaptasyon becerisi

Küresel çocuklar, içinde bulundukları duruma hızlı adapte olabilmeyi becerebilmeleri gerekir. Farklı bir yerde uyuduklarında , farklı bir yerde farklı bir şey yediklerinde adapte olabiliyorlar mı ? Hayat her zaman alışkanlıklar üzerinden tek düze yürümez, belkide bu yaşıyor olmanın güzelliğidir. Bu durumlarda karşılaşılan duruma uyum sağlamayı öğrenmek, herkesin bilmesi gereken değerli bir derstir. Yaratıcılığı, ustalığı teşvik eder ve çocukların fırsatlar sunulduğunda kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlar.

Empati

Bu zor ama öğrenmesi belki de önemli bir derstir. Çocuklara bir kişiyi yargılamadan önce kendini onun yerine koyabilme empatisine sahip olmaları gerekir. Fakirlik, dilencilik ya da farklı ne olursa olsun, farklı yaşam koşullarına sahip insanlarla karşılaştığında onu anlamaya çalışma duygusu…. Çocuklara, insanlara ve tüm canlılara karşı şefkat gösterme duygusuna sahip olmak, onları hayatta ileriye götürecek çok değerli bir yaşam becerisidir.

Sonuç olarak

Umarım geleceği kuracak evrensel nesil için bu hayat dersleri, onların okul kitaplarında öğretilmeyeni görmesi ve öğrenmesi konunda destek olur! Hayat sadece 4 ya da 5 seçenekli bir çoktan seçmeli sınavdan ibaret değildir.

İyi insan olmak , işte hayatın özü…

İyi insanlar yetiştirebilmek dilekleri ile…

http://qkids.com.tr

Previous article

Okul Öncesi İngilizce Dil Geliştirme nasıl olmalı ?

Next article

Çocuklara Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir