Skip to content

Çocuklara Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Written by

qkidsadmin

‘Bizim çocuk çok savurgan, eşyalarının / parasının kıymetiniz bilmiyor … Bu ve benzeri ifadeler, çocukları için ailelerinin, en çok kullandığı cümlelerden bazıları olarak karşımıza çıkıyor …

Çocuk yetiştirmek gerçekten zor iş…

Küçükken doğru atılmayan temeller , büyüdüğünde doğru evrilmemeye sebebiyet vermektedir, maalesef.

Aslında basamak basamak , 3 yaşından başlayarak küçük adımlarla çocuğunuzun para ile olan ilişkisini düzenleyebileceğinizi biliyormusunuz ?

Nerden başlamalı ? Ne yapmalı ?

Sabr

Her eğitimde olduğu gibi burada da anahtar kelime belki de sabırdır . Öncelikle daha önce bilmediği bir konuya çocuğunuzu alıştırmak istiyorsunuz . Ön şart oldukça hassas olmalı ve bu süreçte ona destek olmalısınız ve hata yapmasına izin vermelisiniz. Doğru ve anlayışlı bir eğitim modeli ile her çocuk büyüdüğünde parayı etkili şekilde kullanmayı öğrnebilir.

Rol model

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için anne baba her zaman rol modeldir. Unutmayın ki testi de ne varsa dışarıya o sızar. Para harcadığınızda ona bunu neden yaptığınızı anlatabilir ona rol model olabilirsiniz.

Sınırlı harçlık

Hayatlarının her döneminde sınırsız bir bütçeye sahip olamayabilirler . Onlara gereğinden fazla harçlık vermek, onları bir süre sonra doyumsuzlaştırır ve hep daha fazlasını ister hale getirir. Böyle bir durumda kalmamanız için mutlaka harçlıklarını sınırlama yoluna gidin

Para Çekme

Gerek bankadan gerekse ATM den para çekerken bunun kazanıldığını ve sınırsız olmadığını doğru şekilde ifade etmeniz, ona kaynağı belli olmayan sınırsız bir kaynağa sahip olmadığı bilinci oluşturur.

Her istediğini almayın

Küçük yaşlarda her istediği yapılan ya da yerine getirilen çocuklarda doyumsuzluğa sebep olur ki , her seferinde bir önceki aldığınızdan daha fazla harcamanıza ya da satın almanıza rağmen gene de doyumsuz bir çocuğa sahip olursunuz. Sabretmesi gerektiğini, bunu ona önemli bir günde mesela doğum günü, yılbaşı vb. alacağınızı ifade edebilirsiniz.

Görev bilinci

Çocukları belirli bir bütçe ile alışveriş konusunda görevlendirmek ücret para dengesini öğrenmesini geliştirebilir. Belirli bir bütçe ve liste ile markete giden çocuk ile alıştırma yapma , onları ilerde , her istediğine her istediği zamanda sahip olamayabileceği düşüncesine sahip olmasına sebep olur ki, bu da karakter oluşumu için gerçekten önemlidir.

www.qkids.com.tr

Previous article

Global Çocuklar için Öneriler nelerdir?

Next article

Çocuklara Spor Yapma Nasıl Öğretilir?

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir