Skip to content

Çocuklara Spor Yapma Nasıl Öğretilir?

Written by

qkidsadmin

Maçı kaybetti mi ?‘ hayatın sonu mu geldi…

Oyunu kaybettiği zaman gözyaşlarına boğulan çocuğunuza hayata farklı bir bakış açısı kazandırması için bir fırsattır aslında….

Oyunu kazanması çocuğunuza gururlanması için bir fırsat veriyor olsa da yenildiği zaman da kişilik olarak kazançlı çıkabileceğini unutmayın .

Kaybetme duygusu, çocukların empati ve azim geliştirmesi için iyi bir başlangıçtır. Çocuğunuz o anda kalbi kırılmış olsa da, bu duygusu ile nasıl baş edebileceğini hızlı bie şekilde öğrenmelidir. Ona oyunu kaybetmenin de hayatın bir parçası olduğunu hissettirin ve bu acıyı yaşamasına müsade edin. Bu şekilde , ilerde karşılacağı sorunlar karşısında bağışıklık kazandırmış olursunuz.

Bu aptal bir oyun

Herkesin bazen kazanır bazen de hayatın bir parçası olarak kaybedebilir. Çocuğunuza bunu açıklayarak onu daha az öfkelendirebilir, olayı en hızlı şekilde atlatmasına yardımcı olursunuz.

Onu karşınıza alıp, ‘ İşler her zaman istediğin gibi gitmeyebilir, hayal kırıklığına uğradığın zamanlar da olacaktır’ demek , onun duygularını gözardı ederek “Önemli bir şey yok” demekten oldukça farklıdır. İlk söyleme ilk olarak , insani bir duygudur. Ona ilerde kazanabileceği başka fırsatlar olacağını söyleyip, içinde bulunduğu ruh halinden çıkaracak, bir sonraki seferi dört gözle bekleyeceği bir psikolojiye sokacaktır.

Eğer oynadığı oyun, şanstan çok stratejiye dayalıysa, neleri farklı şekilde yapması gerektiği hakkında beyin fırtınası yaparak zihinsel gelişimine yardımcı olabilirsiniz. 

Artık oynamayacağım

Çocuk psikolojisi anlamında, başladığın oyunu bitirmek çok önemlidir. O zirveye çıkamayacağı hissine kapılırsa, zihinsel olarak kaybolabilir. Bununla birlikte, çocuğunuzu her zaman sonuç ne olursa olsun sonuna kadar varması ile ilgili teşvik etmelisiniz. Bir oyunun ortasında bırakma ile bir arkadaşına söz vermekten bir farkı olmadığını ve oyundan çıktığında arkadaşının onunla tekrar oynamak istemeyebileceği şeklinde izah edilebilir.

Sonuç ne olursa olsun, bir futbol ya da voleybol oynarken oyunun sonuna kadar oynamanın önemini vurgulayın , küçük çocuklar bile bu konuda kendilerini kötü hissedeceklerini söyleyecekler diyerek motive edebilirsiniz.

Berbat bir oyun

Bu yaştaki çocuklar, sadece meydan okumak için yarışmaktan zevk almazlar. Zaferin getirdiği başarı ve onay duygusunu da severler. Yani çocuğunuz sadece kazandığında övmeyin, kaybetse de coşku gösterin. Birlikte maç izlerken, oyunun sonucu ne olursa olsun oyuncuların birbirini takdir ettiklerini ve el sıkıştıklarını ifade edinki , başarı kadar başarısızlığı da kabul etmeyi öğrensin .

Cinsiyetçi yaklaşım

Yapılan araştırmalar bir çocuğun kaybetmeye olan tepkisini rakibin cinsiyeti ile ilişkilendirdiğini göstermiştir.

‘Zaten bu kız oyunu !’ Erken yaşlardaki çocuklar birçok oyunu “erkekler” veya “kızlar ” için tanımladığını, karşı cinsten bir çocuk oyunu kazanırsa oyuna olan ilgisini kaybedebilirler.

www.qkids.com.tr

Previous article

Çocuklara Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Next article

Bilgisayar destekli eğitime alternatif bir bakış...

Join the discussion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir