Skip to content

Çift dilli( Bilingual) çocuklar iki dili birbirine karıştırır mı?

Written by

qkidsadmin

Dillerin birbirine karışması Anne ‘bana apple ver’ gibi masum karıştırmalar da olsa kaçınılmazdır. Ama size iyi bir haberimiz var bu tamamen zararsız bir aksiyondur.

Çocuklar sizi modellerler , siz eğer evde dilleri karıştırarak kullanıyorsanız onlar da bunu sizin gibi kullanacaktır.

İki dilde yetiştirilen çocuklar , büyüdükçe karıştırmaya başlarlar. Ama çocuk bu süreç içinde kendisini daha rahat ifade etmeye başladığı için genellikle çocuk üzerinde diğer dilden daha güçlü bir etkiye sahiptir.SAdece baskın olmayan dilden , eksik kelime ihtiyacını giderecektir

Karışıklık kısa dönemli bir durum olup , genelde de geçicidir. Her iki dilde de çocuk kendini ifade etmeye başladığında bu karışıklık azalacaktır.

Çok mu geç kaldım ?

Yeni bir dil öğretmek için çok geç kaldınız , bu sık duyulan bir ifadedir.

Yeni bir dili öğrenmek, 10 yaşın altındaki çocuklar için, özellikle 0 -6 yaş aralığındaki çocuklarda yetişkinlere göre çok daha kolaydır.

İşin uzmanları , en uygun zamanın, doğumdan 3 yaşına kadarki peryot olduğunu ifade etmekteler.

Bir sonraki en uygun zaman ise 4 ila 6 yaşları arasıdır. Çünkü bu dönemde çocuklar dil öğrenmezler , dili edinirler. Hatta birden çok dili aynı anda öğrenebilirler. 

Başka bir ifadeyle ana dilini öğrenen çocuğu aynı anda 2. bir dile maruz bırakırsak tek dile ayrılan zamanda 2 hatta 3 dili bile öğrenebilirler.

Çocuğunuz 6 yaşından büyükse hala çok geç değildir.

İkinci bir dili öğrenmek için üçüncü en iyi zaman yaklaşık 8 yaşından ergenliğe kadardır. Ergenlikten sonra, beyin dili farklı şekilde konumlamaktadır. Bu da çocuğun yeni bir dil için yeterli zaman ve enerjiyi gösteremeyeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle İngilizce konuşan çocuklar başka bir dili çok daha zor öğrenmektedirler.

Çocuklar kısa zamanda çift dilli hale gelebilir mi?

Çocukların yeni bir dili öğrenmeleri nispeten kolay olsa da hemen ve kendiliğinden olmaz. İngilizce çocuk kitapları okuyan İngilizce çocuk şarkıları dinleyen İngilizce konuşan çocuklarla oyun oynayan, İngilizce çizgi film izleyen çocuk belki kelimeleri öğrenir ama dili anlamlı öğrenemez.

Bunun için oyun grupları, arkadaşlar ve eğitim faydalı olacaktır çünkü iyi bir iletişimin temeli gerçek hayat deneyiminde yatmaktadır.

Dil öğrenmek illede angarya şeklinde olmak zorunda değildir. Bu süreç , eğer gerçek hayata dayalı anlamlı ortamlarda dil öğrenimine maruz bırakırsak çok daha hızlı olacaktır .

Previous article

Maximum Başarı İçin Güncel İngilizce Öğretim Yöntemleri

Next article

İstanbul’da çocuğunuzla gezilebileceğiniz 7 özel ve farklı yer